Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

Kalça Kireçlenmesi

kalca-kireclenmesi

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça eklemi bacağı gövdeye bağlayan ana eklem olup çok fazla yük taşır. Kalça eklemi kireçlenmesi çeşitli sebeplerle bu eklemi oluşturan kemiklerin üzerine kaplayan kıkırdağın aşınması ve alttaki kemiklerin deforme olmasıdır.  

Kalça Kireçlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kalça eklemi kireçlenmelerini temel olarak ikiye ayırabiliriz. Daha sık karşılaştığımız birinci grupta doğumsal yada sonradan oluşan yapısal bir bozukluk (kalça çıkığı, artrit, travma vb) nedeniyle zaman içinde kalça eklemindeki kıkırdakların aşınması sonucu ortaya çıkan kireçlenmeler yer alırken ikinci grupta idiyopatik olarak adlandırdığımız sebebi belirlenemeyen kalça kireçlenmeleri yer alır.  

Kalça Kireçlenmesi Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Kalça eklemi kireçlenmesi genelde 60 yaşından sonra görülse de özellikle doğumsal kalça çıkığı ve çocukluk çağında geçirilen kalça eklemi hastalıkları sonrasında çok erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. 

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi kireçlenmesinin en önemli belirtisi ağrı ve kalça eklem hareketlerinde kısıtlanmadır. Genellikle önce ağrı daha sonra hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Ağrı zannedildiği gibi kalçada değil özellikle kasık bölgesinde hissedilir ve dize doğru yayılabilir. 

Kalça Eklemi Kireçlenmesinin Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın şikayetlerinin kalça ekleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığı aslında iyi bir muayene ile anlaşılabilir. Ama kalça eklemi hastalıkları arasında ayırıcı tanı yapmak için genellikle röntgen filmi çektirilir. Bazı özel durumlarda manyetik rezonans (MR) ve bilgisayaralı tomografi incelemesi gerekebilir. Özellikle MR incelemesi ile kireçlenmeye ait eklem patolojileri henüz röntgen filminde ortaya çıkmadan tespit edilebilir.

Kalça Eklem Kireçlenmesi Tedavisi

Tedavide öncelikle kalça eklemine binen yük azaltılmalıdır. Bunun için çoğu zaman baston kullanmak gerekir. Ağrıyı azaltmak için, bazı romatizmal ilaçlar verilebilir. Ultrason ve skopi eşliğinde kalça eklemine yönelik kortizon enjeksiyonları da ağrıyı gidermek için oldukça etkilidir.  Kalça eklem kireçlenmesi tedavisinde uygulanan yöntemler :

–          Baston kullanarak yükü azaltma

–          Romatizmal ilaçlar

–          Eklem içi kortizon enjeksiyonu

–          Eklem içi PRP enjeksiyonu

–          Eklemin sinirlerine yönelik radyofrekans ile sinir yakma tedavisi

–          Eklem içi hyaluronik asit tedavisi

–          Fizik tedavi ve egzersiz

–          Kaplıca

–          Alternatif tıp yöntemleri ( Halen tartışmalıdır )

–          Cerrahi ( protez )

Close